Október az idősek iránti tisztelet hónapja, amely a szép kort megélő emberekről és a megbecsülésükről szól. A BRFK XIII. Kerületi Rendőrkapitányság és az önkormányzat bűnmegelőzési szakemberei és kortárs segítői ebben az esztendőben októberben folytatták az elmúlt években hagyományossá vált közbiztonsági-, bűnmegelőzési interaktív előadás sorozatukat, amelynek állomásai az Ezüst Kor Idősek Klubja (Szabolcs utca 12-14.), a Nosztalgia Ház Idősek Klubja (Zsinór utca 14.) és a RaM/Őszikék Idősek Klubja (Kárpát utca 23-25.) voltak.
A rendezvényeken a kerület valamennyi klubjából érkező, mint egy 150 résztvevő érdekes és hasznos tájékoztatást kapott az idős korosztály tagjait leginkább fenyegető bűncselekmények elkövetési módszereiről, a trükkös csalások felismerésének és az áldozattá válás megelőzésének lehetőségeiről, szabályairól. Az előadásokon sok szó esett a mind elterjedtebbé váló, úgynevezett kiber-csalásokról, amelyek a digitális térben, az internet közvetítésével, az áldozatok saját okostelefonjainak, számítógépeinek óvatlan és figyelmetlen használatával valósulnak meg. A beszélgetés során kiderült, hogy a jelenlévők már sokszor hallottak a kiberbűnözőkről, az általuk leggyakrabban elkövetett csalási módszerek szinte mindenki előtt ismertek, mégis: az adatok hallatán döbbenten hallgatták, hogy a biztonsági ismeretek hiánya, az internet, az okostelefon figyelmetlen használata, a bankkártya adatainak könnyelmű megadása, megszerzésének kifinomult módszerei a kerületben, a fővárosban és országos szinten milyen sok áldozatot követelnek.
A trükkös csalások elkövetési módszerei közül sok szó esett az úgynevezett „romantikus csalásokról”, amelyek általában egy „régi ismerős, egykori iskolatárs, vagy valamelyik távoli rokon rokonaként” igyekeznek kapcsolatba lépni a kiszemelt áldozattal. Ezzel összefüggésben kiderült, hogy sokan ártatlannak gondolják a parkban, az orvosi rendelőben, vagy a piacon, üzletben egy-egy „szimpatikus” emberrel való közvetlen csevegést, pedig gyakran így, a kibeszélt információkat felhasználva „születnek” a csalók által megszemélyesített jelentkezők.
A kötetlen beszélgetésekkel zárult előadások során többen osztották meg saját történetüket, a velük, vagy ismeretségi körükben megtörtént kisebb-nagyobb átverési eseteket. Legtöbben a valótlan banki adategyeztetéseket, a hamis befektetési lehetőségeket, a nem létező web-áruházak óriási árengedménnyel kecsegtető online ajánlatait, a hamis csomagküldő szolgálatok megkeresését, idegen számról, e-mail címről érkező megkereséseket nevezték meg, de szóba kerültek az unokázós vagy a nagy vagyont ígérő csalások is. Ezúttal is többen szóba hozták a „házba beengedés” kérdését, a magukat különböző szolgáltatónak, önkormányzati vagy rendőri alkalmazottnak kiadó személyek azonosításának lehetőségeit, módszereit is.
A beszélgetések során a közreműködő bűnmegelőzési szakemberek felhívták a résztvevők figyelmét a Mindenszentek-, illetve a Halottak napja alkalmából a sírkertekben tett látogatások kockázati tényezőire, ezek mérséklésének módszereire, a temetői mécsesek használatának alapvető szabályaira, majd válaszoltak az elhangzó kérdésekre. A találkozók végén a résztvevők örömmel fogadták az önkormányzat közbiztonsági célú ajándékát, az egyéni személyi riasztót, melynek helyben történő kipróbálása kisebb hangzavart és nagy vidámságot eredményezett. A programban résztvevő szakemberek, kortárs segítők és a klubvezetők aktív közreműködésének köszönhetően a bűnmegelőzési célú előadások, konzultációk iránt változatlanul nagy érdeklődés tapasztalható az idős kerületi lakosok körében, akik közül többen kérték, hogy folytatódjanak az ilyen típusú beszélgetések.
Képeink az interaktív előadás sorozat helyszínein készültek: tekintse meg galériánkat!